[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره مرکز اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره مرکز::
اخبار رویدادها::
ویروس کرونا::
انتشارات مرکز::
فصلنامه طب انتظامی::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
دانلود فرم کاربست::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
پیوندهای مرتبط
..
:: درباره مرکز ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/1 | 
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 معاونت بهداشت، امداد و درمان ناجا
مرکز تحقیقات کاربردی
 
Department of Health, Rescue And Treatment of I.R.Iran Police Force, Applid Research Center
   
 
طب انتظامی بازوی توانمند نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، در راستای تحقق آرمان بلند خود مبنی بر حفظ سلامتی و توانمندی پاسداران امنیت جامعه فعالیت می‌کند. طب انتظامی حیطه‌ای از علم پزشکی است که به آن دسته از موارد مرتبط با سلامت و بهداشت می‌پردازد که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در ارتباط با امنیت و سلامت عامه مردم بوده و پرداختن به آنها نه تنها به لحاظ بهداشتی، بلکه از نظر امنیتی نیز قابل توجه هستند. به همین علت دست‌اندرکاران طب انتظامی، علاوه بر دانش پزشکی باید توانمندی‌های لازم در امور انتظامی نیز داشته باشند.
     طب انتظامی به‌دلیل ساختار، مأموریت و ماهیت موارد مرتبط با آن یک حیطه کاملاً تخصصی است. جنس خاص مأموریت و شرح وظایف آن، باعث می‌شود که در بسیاری از موارد نیازمند همکاری نیروهای متخصص در رشته‌های مختلف با یکدیگر باشد. ساختار آن ایجاب می‌کند که همواره همگام با آخرین تحولات فناوری و دانش گام بردارد و ماهیت آن از سوی دیگر نیاز به انجام تحقیق و پژوهش، هم بنیادی و هم کاربردی را ایجاب می‌کند.
     حوزه های عملکردی طب انتظامی، فقط در مسایل درمانی مرتبط با پزشکی و یا بهداشتی نیست. پژوهش‌های قابل انجام و دارای کاربرد موثر در حوزه طب انتظامی، در واقع کاربردهای دانش‌های علوم پزشکی (شامل روان‌شناسی، بیولوژی، ژنتیک و علوم آزمایشگاهی) در مسایل انتظامی هستند، مانند کاربردهای علوم آزمایشگاهی و یا ژنتیک در مسایل تشخیص هویت. از سوی دیگر بسیاری از حیطه‌های کارکردی انتظامی با خود مسایل مرتبط با حیطه‌های ذکرشده به همراه می‌آورند. به عنوان مثال، طب هوایی در نیروهای هوا ناجا بدلیل حضور نیروهای انتظامی در شرایط خاص پروازی، کاربرد خواهد داشت.
     حوزه طب انتظامی ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ‌ای از واﺣﺪهای ﻓﻌﺎل ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺗﻲ اﺳﺖ که ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﻮﺳﻌﻪ و هماهنگی در ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌رﻳﺰی، ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺳﻴﺎست‌های کلی، هداﻳﺖ و ﻧﻈﺎرت بر فعالیت‌های ﺗﺤﻘﻴﻘﺎتی و ﭘﮋوهشی در جهت اعتلای عملکرد بین‌بخشی و به‌روزشدن دانش و فناوری مورد لزوم برای نیروی انتظامی، اﻳﺠﺎد می‌شود.

 
دفعات مشاهده: 855 بار   |   دفعات چاپ: 172 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
مرکز تحقیقات کاربردی معاونت بهداشت، امداد و درمان ناجا Department of Health, Rescue And Treatment of I.r.iran Police Force, Applied Research Center
Persian site map - English site map - Created in 10.19 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4306